Logo mojakontuzja.pl - kontuzje sportowe, urazy, zwichniecia - leczenie i rehabilitacja

Rehabilituj

Urazy stawu łokciowego

wtorek, 8 Luty 2011, 

Staw łokciowy zbudowany jest z kości ramiennej, łokciowej i promieniowej (stanowiących rusztowanie), więzadeł łączących te kości (ograniczających ruchy) oraz wielu mięśni poruszających stawem łokciowym, barkowym, nadgarstkiem i stawami ręki. Niewielka ilość więzadeł jest związana ze specyficzną budową stawu, możliwością jego ryglowania i niewielką ilością ruchów możliwych do wykonania.

W stawie łokciowym występują następujące ruchy: zginanie, prostowanie, odwracanie (supinacja) i nawracanie (pronacja). Ruchy odwracania i nawracania zachodzą przy udziale stawu promieniowo – łokciowego dalszego.

Tak jak każdy inny staw, łokieć jest narażony na typowe urazy stawowe – złamania, zwichnięcia, skręcenia, jak i choroby stawowe, ale najczęściej spotykaną chorobą okolicy stawu łokciowego jest entezopatia prostowników nadgarstka zwana „łokciem tenisisty” i entezopatia zginaczy nadgarstka zwana „łokciem golfisty”.

Przyczyną powstania „łokcia tenisisty” są zmiany degeneracyjne włókien kolagenowych, z których zbudowane są ścięgna oraz zmiany przeciążeniowe i mikrourazy powodujące zaburzenia ukrwienia przyczepu. Nazwa „łokieć tenisisty” jest myląca, ponieważ stosunkowo rzadko uraz ten dotyczy graczy tenisa (ok. 10% całej grupy), a szczególnie tych grających na najwyższym poziomie, ale jest najczęściej spotykaną entezopatią (40%). Powstawanie choroby jest związane z wielokrotnym wykonywaniem czynności dnia codziennego i powstającymi przeciążeniami, takimi jak praca z urządzeniami wytwarzającymi wibracje oraz drobne precyzyjne ruchy np. robótki ręczne, praca przy komputerze.

Przyczyny powstawania „łokcia golfisty” są podobne, ale choroba umiejscowiona jest po wewnętrznej stronie łokcia.

Objawy łokcia tenisisty:

- stan zapalny w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej;
- ból nasilający się przy prostowaniu nadgarstka i promieniujący do ramienia i przedramienia;
- trudność w wykonywaniu najprostszych czynności np. podawanie ręki przy powitaniu, podnoszenie kubka z napojem, odkręcanie butelki z napojem czy kranu z wodą;
- zaburzenia siły mięśni antagonistycznych przedramienia.

Leczenie

Łokieć tenisisty w większości wypadków ulega samoleczeniu, ale proces ten jest bardzo długi, bo trwa nawet 12 miesięcy. Jego celem jest zlikwidowanie stanu zapalnego, likwidacja bólu i przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni.

Można to osiągnąć różnymi środkami: fizykoterapią (laser, UD, krioterapia, ESWT), terapią manualną (masaże poprzeczne, techniki rozluźniające, terapią nerwowo-mięśniową), farmakologią (preparaty płytko-pochodne czynnika wzrostu).

Ważnym elementem jest uświadomienie pacjentowi przyczyn powstawania choroby i nauczenie go jak unikać podrażnienia przy czynnościach dnia codziennego.

W celu uniknięcia drażnienia chorego miejsca można zastosować opaski i stabilizatory łokcia z wkładkami uciskającymi na miejsce poniżej nadkłykcia przyśrodkowego i bocznego. Idea stosowania tych opasek polega na odciążeniu od pracy zmienionego chorobowo miejsca, tak jak przestaje drgać struna między chwytem a siodełkiem gitary. Zastosowanie opasek i stabilizatorów wydłuża czas działania terapeutycznych czynności wykonanych przez specjalistę.

Autor: Piotr Trochimczuk, fizjoterapeuta

Polecany produkt:

Futuro Stabilizator stawu łokciowego z wkładkami